Pokud uvidíte sedět dítě v této pozici, okamžitě jej zastavte. Proč?
V takové pozici sedí však všechny děti … Některé častěji, některé skoro vůbec a další zase stále. Podle odborníků je to však nejhorší pozice, kterou si dítě může vybrat. Pokud tak uvidíte sedět vaše dítě, okamžitě ho přesuňte, nebo napomeňte. Proč? Podívejte se.

Děti se často a rádi loudají dospělým po okolí. Sednou si k vám a potichu, někdy i hlučně, se hrají na zemi. Ukládají se však do pozice, kterou odborníci nazvali jako „W“ pozici, právě kvůli podobnosti tomuto písmenku. A jde o sezení, které může dětem způsobit v budoucnu velmi velké problémy.

deti-4

 

 
Pro děti je tato poloha nejjednodušší a nejpřirozenější. Poskytuje jim stabilitu, vzhledem k tomu, že nohy mají přitom rozprostřené nemusí na udržení rovnováhy vykládat žádnou námahu. Na druhou stranu mnohonásobně však zvyšuje riziko ortopedických problémů, problémy s rovnováhou, držením těla a v neposlední řadě i problémy s motorikou.

deti

Poloha do „Weck“ způsobuje nadměrný tlak na kolena, kyčle a kotníky dítěte, což je hlavním důvodem výše uvedených problémů.

deti-2

 

 
Dalším problémem je, že tato pozice staví dětský záda do zakřivené polohy. Děti se v tomto sedě hrbí a to je v mladém věku velmi nepříznivé pro budoucí růst páteře. Děti, u kterých se projeví potíže spojené s takovým sezením, mají problémy s běžnými hrami jako např. házení míče, nebo s jakýmkoli jiným sportům. Naštěstí existuje několik alternativních „posedů“, které jsou pro děti pohodlné a jejich vliv na vývoj dítěte je přesně opačný.

deti-3

Nejlepší alternativou je poloha do „V“. Tradiční rozložení nohou do písmene V je prospěšné hned z několika důvodů. Dítě má výrazně snížený dopad, takže se musí pro různé předměty více natahovat. To pomáhá posilování svalstva a udržuje vaši ratolest v neustálém pohybu. Další výbornou alternativou je sezení v tureckém sedu. Namísto od polohy do „W“ nejsou v tureckém sedu zatěžovány ani kolena, ani kotníky, navíc pozitivně ovlivňuje správné držení těla.

Správné sezení dítěte je nejlepší podchytit již v prvních stádiích, ale samozřejmě přeučit se dá i starší ratolest. Pokud vám záleží na zdraví dětí, zkuste je upozornit a ukázat jim některé z alternativních a pohodlných poloh při hraní. Najdete je například i v tomto videu.