Benátky jsou bez vody. Neobvyklý pokles hladiny odkryl dosud neviděnou, odvrácenou stranu romantického města
Plánujete jít na romantický výlet do Benátek? Chcete se svým partnerem zažít romantickou plavbu kanály na gondole za měsíčního svitu a zpěvu gondoliérů? Tak si raději zkontrolujte, zda je v Benátkách dostatek vody.

Zní to sice absurdně, ale i město postavené nad vodní hladinou, které pravidelně bojuje se záplavami a postupně se celé potápí, může z času na čas vyschnout, tak jak je tomu v těchto dnech. Romantické město tak odhalilo svou ošklivější tvář, která je za běžných okolností zamaskovaná vodní hladinou a mnoho turistů, kteří se plánovali povozit po modro-zelených kanálech, bylo nuceno projít si svou trasu pěšky vedle kanálech plných bláta a odpadků.

benatky1

 

 
Tento neobvyklý úkaz je způsoben nešťastnou souhrou dvou velmi ojedinělých přírodních úkazů. Tím prvním je extrémně nízký úhrn srážek na severovýchodě Itálie, a tedy i nad Benátkami, který způsobil plošný pokles vodní hladiny na celém tomto území. Druhým důvodem je výjimečně nízký příliv, který již sám o sobě způsobil v Benátkách pokles vodní hladiny až o 70 centimetrů pod průměr.

benatky2

Aby však toho nebylo málo, kromě ochromující dopravy a turistického ruchu v celém městě odhalila nízká hladina vody v kanálech i to, co byste jako turista rozhodně nechtěli vidět. Roky zanedbávané údržby a čištění vodních kanálů způsobily postupné nanášení silných vrstev bahna a odpadků na jejich okraje, čímž se výrazně snížil prostor pro pohyb lodí a naopak se zvýšilo riziko toho, že se loď zachytí o odpad pod hladinou a její pasažéři skončí ve vodě. Abnormální nízká hladila také odhalila plesnivé a zapáchající základy budov, což momentálně městu také určitě nepřidává na půvabu.

benatky3

 

 
Možná vás to překvapí, ale úředníci v Benátkách si s čistotou kanálů nikdy příliš těžkou hlavu nedělali. S průběžným čištěním se začalo až na přelomu tisíciletí a to po téměř půl století od posledního čištění. Problémem je také neexistující kanalizace což znamená, že veškerý odpad vyprodukovaný v domácnostech (ano, zcela všechen) dříve či později skončí v některém z kanálů. Návštěvu Benátek v těchto dnech bychom proto doporučili pouze lidem s velmi silným žaludkem.

benatky4

 

benatky5

 

 

benatky6

 

benatky7

 

 

benatky8

 

benatky9


Sdílejte
Sdílej na Facebooku!

Komentářeloading...
Předchozí článekVTIP DNE: BARMAN ROBOT
Další článekPES NAŠEL igelitovou tašku a uvědomil si, že JE OTÁZKA ŽIVOTA A SMRTI. JEHO REAKCE JE NEUVĚŘITELNÁ