29letá Ukrajinka udělala senzační objev, který zachrání lidstvo před rakovinou
Když čtete titulky o vědcích, kteří učinili senzační objev, před očima se vám naskytne obraz starších dědečků v bílých pláštích, kteří kouzlí nad baňkami, nebo dělají výpočty. Ale ve skutečnosti, lidé vědy vypadají úplně jinak.

Ukrajinka Olga Brovarecová měla nedávno 30 let, ale její jméno znají i v zahraničí. Má více než 60 vědeckých prací, publikovaných v zahraničních časopisech a v roce 2015 obhájila disertaci a stala se tak nejmladší doktorkou věd v zemi.

ukrajinka rakovina1

 

 
Tématem disertační práce byla: „Mikrostrukturní mechanismy vzniku spontánních bodových mutaci“. Tato práce je revolucí pro vědecký svět, protože poprvé vysvětlila proces vzniku abnormalit v buňkách.

To poskytuje neomezené možnosti pro úspěšný boj s rakovinou a dalších nemocí, které jsou výsledkem mutace.

ukrajinka rakovina2

 

 
Spirála DNA byla objevena v roce 1953 Watsonem a Crickem. Pokud ji „roztočíte“ je jasné, že všechny páry základů mají jasnou geometrickou strukturu. Ale někdy vznikají mutace, což je důvodem, že se tato struktura rozpadá. Vědci nazývají takové páry chromozomů „Hrbatými“.

O těchto mutacích bylo známo již při objevu DNA, ale dosud nikdo nevěděl vysvětlit, proč dochází k těmto změnám. Ale Olga Brovarecová byla schopna vypočítat zákonitost, podle níž k tomuto dochází.

ukrajinka rakovina3

„Molekula DNA nese v sobě informaci o životě. A pokud pochopíme, jak se bude měnit tato molekula, jak vzniká mutageneze, můžeme se ochránit před nemocí.“ Okomentoval práci Vladimír Iľčenko, ředitel Ústavu vyspělých technologií z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka.

ukrajinka rakovina4

 

 
Kolegové Olgy vážně věří, že jí bude v budoucnu udělena Nobelova cena, vždyť tento objev zaznamenal revoluci. Všechny výpočty Olga provedla na výkonném počítači v ústavu. Přestože na území Ukrajiny není technických možností pro praktické experimenty, američtí vědci potvrdili všechny výpočty reálných výsledků v jejich laboratoři.

Zbývá jen popřát Olze, aby v takovém duchu pokračovala dál, protože její práce je k nezaplacení. Řekněte svým přátelům o tomto revolučním objevu, protože vítězství nad rakovinou je obrovský krok vpřed pro celé lidstvo.

ukrajinka rakovina5